Klarnet

Fr clarinette bir nefesli çalgı İt clarinetto [küç.] a.a. y. 1700 J.C. Denner, Nürnberg"li çalgı yapımcısı. İt clarino borazan, av borusu +ette Lat clarus 1. yüksek (ses), 2. açık, berrak, aydınlık << HAvr *klə-ro- HAvr *kelə-2 bağırmak, yüksek sesle çağırmak

Tarihte En Eski Kaynak

klarneta [ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca clarinette "bir nefesli çalgı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen clarinetto sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: y. 1700 J.C. Denner, Nürnberg"li çalgı yapımcısı.) Bu sözcük İtalyanca clarino "borazan, av borusu" sözcüğünün küçültme halisidir. İtalyanca sözcük Latince clarus "1. yüksek (ses), 2. açık, berrak, aydınlık" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *klə-ro- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kelə-2 "bağırmak, yüksek sesle çağırmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı HAvr kökten Latince clamare (bağırmak), Latince calare, Arkaik Latince cladere (çağırmak), Eski Yunanca kaléō, İngilizce call (çağırmak), claim (iddia etmek, dava etmek).

Kelime Telaffuzu

Klarnet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Klarnet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İtalyanca , küçültme, Aynı anlamda, İlk kullanım, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Klarnet ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play