Kitap

Ar kitāb كتاب [#ktb msd.] yazılı şey, belge, kitap Ar katb/kitāba ͭ كتب/كتابة [msd.] yazı yazma (Aram kitābā כתבא [msd.] 1. dikiş dikme, bağlama, raptetme, 2. yazı yazma )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ktb kökünden gelen kitāb كتاب z "yazılı şey, belge, kitap" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça katb veya kitābat كتب/كتابة z "yazı yazma" sözcüğünün masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice kitābā כתבא z "1. dikiş dikme, bağlama, raptetme, 2. yazı yazma " sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Ek Bilgi

Ana-Samice #ktb kökünün nihai anlamı “dikiş dikmek, bağlamak, raptetmek” olup, “yazı yazma” anlamı en erken Aramcada kaydedilmiştir. Arapça sözcük muhtemelen Aramcadan alıntıdır.

Kelime Telaffuzu

Kitap kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kitap nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça masdar, Türeme, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kitap ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play