Kimya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kimya Kelime Kökeni

Ar kīmiyāˀ كيمياء kara büyü ilmi EYun χēmeía χημεία simya, kara büyü, metalleri dönüştürme ilmi <? EYun χēmía χημία "Kara ülke", Mısır

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça kīmiyāˀ كيمياء z "kara büyü ilmi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca χēmeía χημεία z "simya, kara büyü, metalleri dönüştürme ilmi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca χēmía χημία z "'Kara ülke', Mısır" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.

Kelime Telaffuzu

Kimya kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kimya nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Yunanca sözcük en erken MS 300 dolayında imparator Diocletianus'un bir fermanında görülür ve fermanda özellikle "Mısır'a özgü kara sanat" olarak adlandırılır. Ancak Yunanca χýmeía χῡµεία ("dökümcülük", sıvıları dökme işi) de muhtemel bir etimolojidir. İngilizce chemistry birinci etimolojiyi, Fransızca chimie ikinci etimolojiyi baz alır. || Batı ve Doğu kültürlerinde "simya, büyü" anlamına gelen sözcük Batıda 18. yy'dan itibaren akli bilimlerden biri olarak kabul görmüştür.

Etiketler: Arapça, Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.