Kervan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kervan Kelime Kökeni

Fa kārbān/kārvān كاربان/كاروان kafile, katar << OFa kārvān a.a. ~? Akad χarrānu yol, yolculuk, özellikle ticari yolculuk, kervan

Tarihte En Eski Kaynak

kârbān/kârvān [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça kārbān veya kārvān كاربان/كاروان z "kafile, katar" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen kārvān sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Akatça χarrānu "yol, yolculuk, özellikle ticari yolculuk, kervan" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.

Kelime Telaffuzu

Kervan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kervan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. Farsça karkār (bir tür güvercin), karkamā (kuyruksallayan kuşu), karkarak (saksağan). Ancak *karkanz biçimine Farsçada rastlanmadı.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.