Kereviz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kereviz Kelime Kökeni

Ar/Fa karafs كرفس kökü yenen bir sebze, apium graveolens OFa karafs a.a. Aram krepsā כרפסא a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

kerefes/kerevz [ Hızır Paşa, Müntehab-ı Şifa (1410 yılından önce) ]
kerevīz [ Mütercim Asım, Burhan-ı Katı Tercemesi (1797) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ve Farsça karafs كرفس z "kökü yenen bir sebze, apium graveolens" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen karafs sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen krepsā כרפסא z sözcüğü ile eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Kereviz kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kereviz nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Krm kökünün nihai anlamı "ürün, mahsul" olmalıdır. Karş. Akatça karammu (mahsul deposu, özellikle arpa ambarı), Aramice/Süryanice karmā (üzüm).

Etiketler: Arapça ve Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.