Kental - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kental Kelime Kökeni

Fr quintal beşyüz kiloluk ağırlık birimi Lat quinque, quint- beş +alis << HAvr *penkʷe a.a.  penç

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca quintal "beşyüz kiloluk ağırlık birimi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince quinque, quint- "beş" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *penkʷe biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için penç maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Kental kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kental nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Oyuncu Ferhan Şensoy'un 1978 dolayında ürettiği bir espriden yaygınlaşmıştır. Aslı keskelalaka olup, kel alaka bundan kısaltılmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.