Kenef

Ar kanīf كنيف [#knf sf.] 1. korunak, sığınak, 2. helâ Ar kanf كنف [msd.] kanadı altına alma, kucaklama, saklayarak koruma Ar kanaf كنف kanat (İbr kanap כנף a.a. Aram kanpā כנפא a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

kenîf "helâ" [ Cafer Efendi, Risale-i Mi'mâriyye (1614) : kenîf ve χelâ ve beytül-ferağ arabîdir, farisîde ve türkîde kademgâh [ayakyolu] ve âbhâne ve memşâ derler. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça knf kökünden gelen kanīf كنيف z "1. korunak, sığınak, 2. helâ" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kanf كنف z "kanadı altına alma, kucaklama, saklayarak koruma" sözcüğünün sıfatıdır. Bu sözcük Arapça kanaf كنف z "kanat" sözcüğünün masdarıdır. (NOT: Arapça sözcük İbranice aynı anlama gelen kanap כנף z sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen kanpā כנפא z sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Kenef kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kenef nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça sıfat, Türeme, Arapça masdar, Eşkökenlilik, İbranice , Aynı anlamda, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kenef ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play