Kenef - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kenef Kelime Kökeni

Ar kanīf كنيف [#knf sf.] 1. korunak, sığınak, 2. helâ Ar kanf كنف [msd.] kanadı altına alma, kucaklama, saklayarak koruma Ar kanaf كنف kanat (İbr kanap כנף a.a. Aram kanpā כנפא a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

kenîf "helâ" [ Cafer Efendi, Risale-i Mi'mâriyye (1614) : kenîf ve χelâ ve beytül-ferağ arabîdir, farisîde ve türkîde kademgâh [ayakyolu] ve âbhâne ve memşâ derler. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça knf kökünden gelen kanīf كنيف z "1. korunak, sığınak, 2. helâ" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kanf كنف z "kanadı altına alma, kucaklama, saklayarak koruma" sözcüğünün sıfatıdır. Bu sözcük Arapça kanaf كنف z "kanat" sözcüğünün masdarıdır. (NOT: Arapça sözcük İbranice aynı anlama gelen kanap כנף z sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen kanpā כנפא z sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Kenef kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kenef nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Arapça, Arapça sıfat, Türeme, Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, İbranice, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.