Katgut

İng catgut kedi bağırsağı, ameliyatlarda dikiş için kullanılan bağırsaktan yapılmış iplik § İng cat kedi (<< Ger *kattuz a.a. ) İng gut bağırsak  kedi

Tarihte En Eski Kaynak

katgüt [ c (1949) : en mükemmel kalitede olan İsviçre katgüt ipliği ]
katgüt [ TDK, Türkçe Sözlük, 8. Baskı (1988) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce catgut "kedi bağırsağı, ameliyatlarda dikiş için kullanılan bağırsaktan yapılmış iplik" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce cat "kedi" (NOT: Bu sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kattuz biçiminden evrilmiştir. ) ve İngilizce gut "bağırsak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kedi maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı kökten Sanskritçe kāma (arzu, cinsel sevgi), kāma sutra (aşk kitabı). Hz. Ali"nin kölesinin adı olan Kamber muhtemelen Farsça “sevgi veren” veya “zevk veren” anlamındadır.

Kelime Telaffuzu

Katgut kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Katgut nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Bileşik kelime, Ses evrimi, Germence , Aynı anlamda, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play