Katapult - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Katapult Kelime Kökeni

İng catapult Fr catapulte mancınık Lat catapulta a.a. EYun katapéltēs καταπέλτης a.a. § EYun katá κατά karşı, aşağı (edat) EYun pállō πάλλω atmak  kata+

Tarihte En Eski Kaynak

katapült [ m (1952) : İngiliz teknisiyenleri tarafından hazırlanmış olan yeni katapült hakkında malûmat verilmektedir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce catapult veya Fransızca catapulte "mancınık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen catapulta sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen katapéltēs καταπέλτης z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca katá κατά z "karşı, aşağı (edat)" ve Eski Yunanca pállō πάλλω z "atmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kata+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Ünsüzden önce kat+ biçimini alır.

Etiketler: İngilizce, Fransızca, Klasik Latince, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.