Kasvet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kasvet Kelime Kökeni

Ar ḳaswa ͭ/ḳasāwa ͭ قسوة/قساوة [#ḳsw msd.] kalp katılığı, acımasızlık, gaddarlık Ar ḳasā قسا sert idi, acımasız davrandı (Aram #ḳşy קשי sert olma, katı olma, katılaşma )

Tarihte En Eski Kaynak

kasavet "tasa, gam, melal" [ Danişmend-Name (1360) ]
kasavet "melankoli" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳsw kökünden gelen ḳaswat veya ḳasāwat قسوة/قساوة z "kalp katılığı, acımasızlık, gaddarlık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳasā قسا z "sert idi, acımasız davrandı" fiilinin masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice #ḳşy קשי z "sert olma, katı olma, katılaşma" kökü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Kasvet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kasvet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

“Keder, tasa, karanlık” anlamları Türkçeye özgü görünüyor. Ahteri dahil Arapça sözlüklerde sadece "kalp katılığı, gılzet" anlamı verilmiştir.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.