Kasem - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kasem Kelime Kökeni

Ar ḳasam قسم [#ḳsm msd.] 1. pay etme, bölme, ölçü ve değer tayin etme, 2. yemin, ant Ar ḳasama قسم pay etti, böldü  kısım

Tarihte En Eski Kaynak

"yemin" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳsm kökünden gelen ḳasam قسم z "1. pay etme, bölme, ölçü ve değer tayin etme, 2. yemin, ant" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳasama قسم z "pay etti, böldü" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için kısım maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Kasem kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kasem nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant 160-161'in doğrudan Latince castrum ile birleştiren görüşü problemlidir. Karş. İtalyanca cassero (aynı anlamda). Ayrıca İspanyolca alcazar (köşk, gemi kasarası) < Arapça ḳaṣr.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.