Kasıt - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kasıt Kelime Kökeni

Ar ḳaṣd قصد [#ḳṣd msd.] 1. tam hedefe yönelme, 2. amaç, hedef, 3. amaca giden doğru yol, amaca uygun, mutedil, rasyonel Ar ḳaṣada قصد hedefe yöneldi, amaçladı

Tarihte En Eski Kaynak

ḳaṣd [ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳṣd kökünden gelen ḳaṣd قصد z "1. tam hedefe yönelme, 2. amaç, hedef, 3. amaca giden doğru yol, amaca uygun, mutedil, rasyonel" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳaṣada قصد z "hedefe yöneldi, amaçladı" fiilinin masdarıdır.

Kelime Telaffuzu

Kasıt kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kasıt nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aramice/Süryanice קצרא biçimi Mişna'da ve Kudüs Talmud'unda aynı anlamda kullanılır. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 240. Arapça #ḳṣr (korudu, istihkâm yaptı) fiili isimden türetilmiştir.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.