Kasır

Ar ḳaṣr قصر [#ḳsr] korunaklı konut, köşk, kale, şato Aram ḳastrā/ḳaṣrā קסטרא/קצרא a.a. EYun kástron κάστρον a.a. Lat castrum a.a.  şato

Tarihte En Eski Kaynak

ḳasr [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳsr kökünden gelen ḳaṣr قصر z "korunaklı konut, köşk, kale, şato" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ḳastrā veya ḳaṣrā קסטרא/קצרא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kástron κάστρον z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince aynı anlama gelen castrum sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için şato maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Aramice/Süryanice קצרא biçimi Mişna"da ve Kudüs Talmud"unda aynı anlamda kullanılır. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur"an 240. Arapça #ḳṣr (korudu, istihkâm yaptı) fiili isimden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Kasır kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kasır nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Arapça, Aramice ve Süryanice, Aynı anlamda, Antik Yunanca, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kasır ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play