Kasır - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kasır Kelime Kökeni

Ar ḳaṣr قصر [#ḳsr] korunaklı konut, köşk, kale, şato Aram ḳastrā/ḳaṣrā קסטרא/קצרא a.a. EYun kástron κάστρον a.a. Lat castrum a.a.  şato

Tarihte En Eski Kaynak

ḳasr [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳsr kökünden gelen ḳaṣr قصر z "korunaklı konut, köşk, kale, şato" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ḳastrā veya ḳaṣrā קסטרא/קצרא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kástron κάστρον z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince aynı anlama gelen castrum sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için şato maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Kasır kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kasır nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aramice/Süryanice קצרא biçimi Mişna'da ve Kudüs Talmud'unda aynı anlamda kullanılır. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 240. Arapça #ḳṣr (korudu, istihkâm yaptı) fiili isimden türetilmiştir.

Etiketler: Arapça, Aramice ve Süryanice, Antik Yunanca, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.