Kap - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kap Kelime Kökeni

~? Saka kaba bir tahıl ölçeği, çanak (Sogd kapç/kapçē/kapçīk a.a. ) << İr

Tarihte En Eski Kaynak

kap1 "bir tahıl ölçeği" [ Divan-i Lugat-it Türk (1070) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Hotan Saka dilinde kaba "bir tahıl ölçeği, çanak" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. (NOT: Sakaca sözcük Soğdca aynı anlama gelen kapç veya kapçē veya kapçīk sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Proto-İranca (Ana-İranca) bir sözcükten evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Kap kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kap nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Geç Babil kaynaklarında ve Tevratta görülen ḳab (bir tahıl ölçeği) MÖ 6. yy dolayında Eski Farsçadan Ortadoğu kültürlerine geçmiştir. Arapça ḳabb > Orta Yunanca kábos (4 litreye eşdeğer tahıl ölçüsü) Aramiceden aktarılmıştır. Eski Türkçe kap2 (torba, çuval, zarf) sözcüğünün ayrı kelime olduğu kabul edilmelidir.

Etiketler: Hotan Sakacası, Eşkökenlilik, Soğdca, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.