Kantarma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kantarma Kelime Kökeni

Moğ kantarga atın dilini bastırmak suretiyle zaptetmeye yarayan demir araç Moğ kantar- gemlemek, atın dizginlerini sıkıca çekmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hamit Zübeyr & İshak Refet, Anadilden Derlemeler (1932) : Kantarma: 1 - Binalarda yarım kavis şeklinde yapılan hilali bir tarz kemer (Malatya) (...); 2 - gemi damağa takıp durdurmağa mahsus aygıt (Afyon). ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Moğolca kantarga "atın dilini bastırmak suretiyle zaptetmeye yarayan demir araç" sözcüğünden alıntıdır. Moğolca sözcük Moğolca kantar- "gemlemek, atın dizginlerini sıkıca çekmek" fiilinden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Moğolca sözcük büyük olasılıkla Türkçeden eski bir alıntıdır. ETü kaydedilmemiş olan sözcük, Batı Türkçesinde korunmuş veya 13. yy'dan sonra Moğolcadan geri ödünçlenmiş olabilir. Karş. Moğolca kabira- (bitişmek, yakın durmak), kabsi- (sıkmak, sıkıştırmak).

Etiketler: Moğolca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.