Kanal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kanal Kelime Kökeni

Fr canal su yolu, ark, su ulaşımı için yapay nehir Ven canál su yolu, ark, kanal Lat canalis su yolu, ark Lat canna su yolu, su borusu +alis EYun kánna κάννα su borusu Akad qanū a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

kanal [ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1656) : [Venedik'te] Mezbur yolların büyüğüne kanal derler, şehri iki bölük eder ]
kanalizasyon "lağım" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]
kanalize etmek "yönlendirmek" [ c (1932) : ŞArka mahsus bir kurnazlıkla kanalize edilmiştir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca canal "su yolu, ark, su ulaşımı için yapay nehir" veya Venedikçe canál "su yolu, ark, kanal" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince canalis "su yolu, ark" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince canna "su yolu, su borusu" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca kánna κάννα z "su borusu" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Akatça aynı anlama gelen qanū sözcüğünden alıntıdır.

Ek Açıklamalar

Nihai kökeni bir Sami dilidir. Karş. İbranice ḳānah, Arapça ḳanā ͭ ("su kanalı, ark, boru").

Etiketler: Fransızca, Venedikçe, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Antik Yunanca, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.