Kamus - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kamus Kelime Kökeni

Ar ḳāmūs قاموس 1. dünyayı çevreleyen engin deniz, okyanus, 2. Fīrūzabadi'nin ünlü Arapça sözlüğünün adı [xv], sözlük EYun ōkeanós ωκεανός a.a.  okyanus

Tarihte En Eski Kaynak

"okyanus, sözlük" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳāmūs قاموس z "1. dünyayı çevreleyen engin deniz, okyanus, 2. Fīrūzabadi'nin ünlü Arapça sözlüğünün adı [xv], sözlük" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen ōkeanós ωκεανός z sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için okyanus maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Kamus kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kamus nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Yunanca sözcüğün kökeni belirsizdir. Yunanca ve Arapçaya ortak bir kaynaktan (belki Fenike dilinden) alınmış olması muhtemeldir.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Antik Yunanca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.