Kamera - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kamera Kelime Kökeni

İng camera fotoğraf veya film makinası Lat camera obscura "karanlık oda", bir delik ve mercek yardımıyla nesnelerin görüntüsünü yansıtan cihaz Lat camera oda EYun kámara κάμαρα a.a.  kamara

Tarihte En Eski Kaynak

kamera "film çekme makinası" [ c (1930) : Kamera - sinema alan fotoğraf makinesinin objektifi - muayyen noktaya çevrilir. ]
kameraman [ m (1956) : Bu iş müteaddit provalara, dikkatli kameramanlara ve bazı hususi malzemeye ihtiyaç gösterir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce camera "fotoğraf veya film makinası" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince camera obscura "'karanlık oda', bir delik ve mercek yardımıyla nesnelerin görüntüsünü yansıtan cihaz" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Latince camera "oda" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kámara κάμαρα z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kamara maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca chambre > İngilizce chamber (oda, kamara) Latinceden alınmıştır.

Etiketler: İngilizce, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Antik Yunanca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.