Kalsedon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kalsedon Kelime Kökeni

Fr chalcédoine İng chalcedony bir tür yarı değerli kristal Lat chalcedonius a.a. EYun χalkēdōn χαλκηδών a.a. <? öz χalkēdōn Anadolu'da bir kent, Kadıköy

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1985) : "Kalsedon" veya öteki adıyla Kadıköy Taşı koyu kurşunimsi veya gri mavimsi renkte olan az değerli bir taştır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca chalcédoine veya İngilizce chalcedony "bir tür yarı değerli kristal" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen chalcedonius sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen χalkēdōn χαλκηδών z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük χalkēdōn "Anadolu'da bir kent, Kadıköy" özel adından türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.

Ek Açıklamalar

Sözcüğün nihai kökeni tartışmalıdır. Antik Xalkēdōn/Chalcedon (Kadıköy) yer adıyla irtibatlandırılması spekülatiftir. Karş. OED sv.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.