Kalemtraş

Fa ḳalamtarāş قلمتراش a.a. § Ar ḳalam قلم Fa tarāş تراش yontan  kalem, traş

Tarihte En Eski Kaynak

"kalem açma çakısı" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça aynı anlama gelen ḳalamtarāş قلمتراش z sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Arapça ḳalam قلم z ve Farsça tarāş تراش z "yontan" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kalem, traş maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Kuran"da birçok yerde "yazı aracı" anlamında kullanılan sözcük, Al-İmran 44"te "kamış çubuk" (Yeni Yunanca rhábdoi) anlamındadır. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur"an 242. || Latince calamus (kamış, kalem) Yunancadan alıntıdır. Eski Habeşçe (Ge"ez) ḳalamā (kalem) 5. yy dolayında Süryanice üzerinden alınmıştır. Sanskritçe kalama (aynı anlamda) MÖ 1. ila MS 6. yy arasına tarihlenir ve muhtemelen bir Ortadoğu dilinden alınmıştır.

Kelime Telaffuzu

Kalemtraş kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kalemtraş nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Aynı anlamda, Bileşik kelime, Arapça, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play