Kalantor - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kalantor Kelime Kökeni

İt galantuomo centilmen, kibar beyefendi § İt galante zarif, şık (Fr galant a.a. Fr galer hoşça vakit geçirmek, iyi halde olmak Ger *wala iyi, hoşnut ) İt uomo adam (<< Lat homo a.a. )  hümanist

Tarihte En Eski Kaynak

kalanton/kalantom/kalantor "zengin adam (argo)" [ Osman Cemal Kaygılı, Argo Lugatı (1933) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca galantuomo "centilmen, kibar beyefendi" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca galante "zarif, şık" (NOT: Bu sözcük Fransızca aynı anlama gelen galant sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca galer "hoşça vakit geçirmek, iyi halde olmak" fiilinden türetilmiştir. Fransızca fiil Germence yazılı örneği bulunmayan *wala "iyi, hoşnut" sözcüğünden alıntıdır. ) ve İtalyanca uomo "adam" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen homo sözcüğünden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için hümanist maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Yunanca aslından farklı bir bitki sınıfını adlandırmak için kullanılmıştır.

Etiketler: İtalyanca, Bileşik kelime, İtalyanca, Fransızca, Türeme, Fransızca, Germence, İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.