Kalafat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kalafat Kelime Kökeni

OYun kalafátizō καλαφάτιζω gemi tahtaları arasına paçavra sıkıştırarak ziftlemek (vi) Ar ḳalafaṭ/calfaṭa قلفط/جلفط [#ḳlfṭ/clft] a.a. Aram ḳəlāptā/ḳəlaptā קלפתא/קלפתא kabuk, zarf, tahılın kepeği Aram ḳəlāpā קלפא soymuk, meyve kabuğu, balık pulu  kılıf

Tarihte En Eski Kaynak

[ Seydi Ali Reis, Mirat-ül Memalik (1557) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Orta Yunanca kalafátizō καλαφάτιζω z "gemi tahtaları arasına paçavra sıkıştırarak ziftlemek (vi)" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Arapça ḳlfṭ/clft kökünden gelen aynı anlama gelen ḳalafaṭ veya calfaṭa قلفط/جلفط z fiili ile eş kökenlidir. Bu sözcük Aramice/Süryanice ḳəlāptā veya ḳəlaptā קלפתא/קלפתא z "kabuk, zarf, tahılın kepeği" sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük Aramice/Süryanice ḳəlāpā קלפא z "soymuk, meyve kabuğu, balık pulu" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için kılıf maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcük yapı itibariyle bir Batı Sami dilinden, belki Fenike dilinden alıntıdır.

Etiketler: Orta Yunanca, Eşkökenlilik, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.