Kabine - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kabine Kelime Kökeni

İt cabinetto Fr cabinet [küç.] 1. oda, özellikle mahrem oda, özel daire, büro 2. kralın özel dairesinde toplanan danışmanları [esk.], bakanlar kurulu Fr cabine oda  kabin

Tarihte En Eski Kaynak

kabineto "bakanlar kurulu" [ Ali Fuat Türkgeldi, Mesail-i Mühimme-i Siyasiye (1866) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca cabinetto veya Fransızca cabinet "1. oda, özellikle mahrem oda, özel daire, büro 2. kralın özel dairesinde toplanan danışmanları [esk.], bakanlar kurulu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca cabine "oda" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için kabin maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Kabine kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kabine nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Farsça kabā/ḳabā, Ermenice kapa/kapani > gaba կապա/կապանի, İtalyanca gabano biçimleri Arapçadan alıntıdır. 7. yy'dan itibaren kaydedilen Geç Latince capa biçimi de bir Sami dilinden alınmıştır. Arapça ˁabā ve cubba ͭ aynı sözcüğün varyantlarıdır.

Etiketler: İtalyanca, Fransızca, küçültme, Türeme, Fransızca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.