Kıyamet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kıyamet Kelime Kökeni

Ar ḳiyāma ͭ قيامة [#ḳwm/ḳym msd.] 1. birlikte ayağa kalkma, kalkışma, 2. son yargı gününde ölülerin ayaklanması Ar ḳiyām قيام [III msd.] ayağa kalkma  kamet

Tarihte En Eski Kaynak

kıyamat [ (1300 yılından önce) ]
kıyamat kopmak [ Tezkiret-ül Evliya (1341) : halk içinde kıyamat kopdı kim vasfa gelmez ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳwm/ḳym kökünden gelen ḳiyāmat قيامة z "1. birlikte ayağa kalkma, kalkışma, 2. son yargı gününde ölülerin ayaklanması" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳiyām قيام z "ayağa kalkma" sözcüğünün masdarıdır. Daha fazla bilgi için kamet maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Kıyamet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kıyamet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcüğün dinî anlamı muhtemelen Süryanice ḳiyāmā (aynı anlamda) biçiminden mülhemdir. Süryanice sözcük Yeni Yunanca anástasis (aynı anlamda) çevirisidir. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 244. || Kıyamet kopmak deyiminde kopmak fiilinin özgün anlamı (kalkmak) kıyamet ile aynıdır.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.