Kıyı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kıyı Kelime Kökeni

<< ETü kıd- kesmek, kırmak +Ig ETü *kı- a.a. +Id-  kır-

Tarihte En Eski Kaynak

kıdığ "kenar, sınır" [ Uygurca İyi ve Kötü Prens Öyküsü (1000 yılından önce) : taluy ögüzke kıdığına tegürdi [okyanus ırmağının kıyısına vardılar] ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Eski Türkçe kıd- "kesmek, kırmak" fiilinden evrilmiştir. Eski Türkçe fiil Eski Türkçe aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kı- fiilinden +Id- sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kır- maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. kırı/kırağ (aynı anlamda) < kır-. Karş. İngilizce shore (deniz kıyısı) < shear (kırpma, kesme); Fransızca bord (kıyı) < Hintavrupa Anadilinde *bherdh- (kesmek). || Eski Türkçe eş anlamlı olan kıy- ve kıd- fiilleri müstakil olarak mevcuttur.

Etiketler: Ses evrimi, Eski Türkçe, bkz: Türkçe ekler, Türeme, Eski Türkçe, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.