Kırmızı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kırmızı Kelime Kökeni

Ar kirmizī كرمزى [nsb.] a.a. Ar/Fa kirmiz كرمز [#krmz] kırmızı boya veren bir böcek, koşnil Sans kr̥mi कृमि kurtçuk, larva, böcek << HAvr *kʷrmis kurtçuk

Tarihte En Eski Kaynak

[ Codex Cumanicus (1300) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça aynı anlama gelen kirmizī كرمزى z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ve Farsça krmz kökünden gelen kirmiz كرمز z "kırmızı boya veren bir böcek, koşnil" sözcüğünün nisbet halidir. Bu sözcük Sanskritçe kr̥mi कृमि z "kurtçuk, larva, böcek" sözcüğünden alıntıdır. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷrmis "kurtçuk" biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Kırmızı kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kırmızı nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Batı dillerine Arapçadan geçmiştir. Karş. İngilizce crimson (koşnil kırmızısı).

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i mensub, Türeme, Arapça ve Yeni Farsça, Sanskritçe, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.