Kırat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kırat Kelime Kökeni

Ar ḳirāt قرات 1. keçiboynuzu çekirdeği, 2. değerli taşlar ve madenlerde kullanılan bir tartı birimi EYun kerátion κεράτιον [küç.] 1. "boynuzcuk", keçiboynuzu bitkisi, ceratonia siliqua, 2. keçiboynuzu çekirdeğine eşdeğer tartı birimi EYun kéras κέρασ boynuz +ion  kerata2

Tarihte En Eski Kaynak

"bir tartı birimi" [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : Kīrāt Hicāz ehli katında biş arpa agrı turur. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳirāt قرات z "1. keçiboynuzu çekirdeği, 2. değerli taşlar ve madenlerde kullanılan bir tartı birimi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca kerátion κεράτιον z "1. 'boynuzcuk', keçiboynuzu bitkisi, ceratonia siliqua, 2. keçiboynuzu çekirdeğine eşdeğer tartı birimi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca kéras κέρασ z "boynuz" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için kerata2 maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Kırat kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kırat nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aramice fiilin daha geniş olan semantik alanı, Arapça biçimin alıntı olduğunu düşündürür. Arapçada yazı ile ilgili sözcüklerin hemen hepsinin Arami kökenli olduğu varsayılabilir.

Etiketler: Arapça, Antik Yunanca, küçültme, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.