Kıraat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kıraat Kelime Kökeni

Ar ḳirāˀa ͭ قراءة [#ḳrA msd.] okuma Ar ḳaraˀa قرء okudu Aram #ḳry קרי 1. çağırma, bağırma, yüksek sesle söyleme, 2. yazı okuma

Tarihte En Eski Kaynak

[ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : iki secde kırā'at birle takı ettehiyyāt okıgaylar takı selām birgeyler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳrA kökünden gelen ḳirāˀat قراءة z "okuma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳaraˀa قرء z "okudu" fiilinin masdarıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice #ḳry קרי z "1. çağırma, bağırma, yüksek sesle söyleme, 2. yazı okuma" kökünden alıntıdır.

Kelime Telaffuzu

Kıraat kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kıraat nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aramice fiilin daha geniş olan semantik alanı, Arapça biçimin alıntı olduğunu düşündürür. Arapçada yazı ile ilgili sözcüklerin hemen hepsinin Arami kökenli olduğu varsayılabilir.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.