Kıdem - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kıdem Kelime Kökeni

Ar ḳidam قدم [#ḳdm msd.] daha eski olma, önce olma Ar ḳadm/ḳudūm قدم/قدوم [msd.] bir adım önden gitme, öncü olma, varma Ar ḳadam قدم ayak (Fen/İbr/Aram #ḳdm קדמ 1. ayak, 2. önce gelme, eski olma )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Danişmend-Name (1360) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳdm kökünden gelen ḳidam قدم z "daha eski olma, önce olma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳadm veya ḳudūm قدم/قدوم z "bir adım önden gitme, öncü olma, varma" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Arapça ḳadam قدم z "ayak" sözcüğü ile eş kökenlidir. (NOT: Arapça sözcük Fenike dilinde ve İbranice ve Aramice/Süryanice #ḳdm קדמ z "1. ayak, 2. önce gelme, eski olma" kökü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Kıdem kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kıdem nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Türkçe güncel kullanımı muhtemelen kezalik sözcüğünden kısaltmadır.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik, Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik, Arapça, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.