Kürdan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kürdan Kelime Kökeni

Fr cure-dent "diş temizler", diş temizleme çıtası § Fr curer ihtimam göstermek, temizlemek (<< Lat curare a.a. ) Fr dent diş (<< Lat dens, dent- a.a. )  kür, aldente

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : marpuç teli, tahta kürdan ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca cure-dent "'diş temizler', diş temizleme çıtası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca curer "ihtimam göstermek, temizlemek" (NOT: Bu sözcük Latince aynı anlama gelen curare fiilinden evrilmiştir. ) ve Fransızca dent "diş" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen dens, dent- sözcüğünden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için kür, aldente maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Orta Amerika yerli dillerinden.

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.