Kur - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kur Kelime Kökeni

Fr cours 1. akım, seyir, rota, gidiş, süreç, 2.a.a. << Lat cursus koşu Lat currere, curs- koşmak << HAvr *krs- HAvr *kers- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

kur etmek "1. kadına ilgisini belirtecek şekilde davranmak" [ Ahmet Mithat Ef. (1877) ]
"2. eğitim programı, 3. döviz fiyatı" [ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca cours "1. akım, seyir, rota, gidiş, süreç, 2.2. eğitim programı, 3. döviz fiyatı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince cursus "koşu" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince currere, curs- "koşmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *krs- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kers- kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

İngilizce course biçimi Fransızcadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.