Küheylan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Küheylan Kelime Kökeni

Ar kuḥaylān كحيلان [#kḥl] soylu Arap atı Ar kuḥayl كحيل [küç.] siyaha boyanmış, sürmeli Ar kuḥl كحل antimon, siyah boya, sürme  alkol

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça kḥl kökünden gelen kuḥaylān كحيلان z "soylu Arap atı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kuḥayl كحيل z "siyaha boyanmış, sürmeli" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Arapça kuḥl كحل z "antimon, siyah boya, sürme" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için alkol maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcüğün kafāra ͭ (örtme, gizleme, suçunu silme) fiiliyle ilişkisi belirsizdir. Bkz. kefaret. Arapça kafr < Aramice/Süryanice kfārā (köy) sözcüğüyle alakalı olması güçlü olasılıktır. Karş. Latince paganus (1. köylü, 2. Hıristiyan olmayan kimse, kâfir). || Küfürbaz ("küfür oynatan"?) 20. yy'da muhtemelen kumarbaz sözcüğünden analoji yoluyla yapılmış anlamsız bir bileşiktir.

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça, küçültme, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.