Küheylan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Küheylan Kelime Kökeni

Ar kuḥaylān كحيلان [#kḥl] soylu Arap atı Ar kuḥayl كحيل [küç.] siyaha boyanmış, sürmeli Ar kuḥl كحل antimon, siyah boya, sürme  alkol

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça kḥl kökünden gelen kuḥaylān كحيلان z "soylu Arap atı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kuḥayl كحيل z "siyaha boyanmış, sürmeli" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Arapça kuḥl كحل z "antimon, siyah boya, sürme" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için alkol maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Küheylan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, küheylan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcüğün kafāra ͭ (örtme, gizleme, suçunu silme) fiiliyle ilişkisi belirsizdir. Bkz. kefaret. Arapça kafr < Aramice/Süryanice kfārā (köy) sözcüğüyle alakalı olması güçlü olasılıktır. Karş. Latince paganus (1. köylü, 2. Hıristiyan olmayan kimse, kâfir). || Küfürbaz ("küfür oynatan"?) 20. yy'da muhtemelen kumarbaz sözcüğünden analoji yoluyla yapılmış anlamsız bir bileşiktir.

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça, küçültme, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.