Küfür

Ar kufr كفر [#kfr msd.] nankörlük etme, nimeti inkâr etme, dini inançları reddetme Ar kafara كفران [msd.] 1. örtme, karartma, 2. nimeti inkâr etme

Tarihte En Eski Kaynak

küfr [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]
küfürbaz "çok söven" [ İbrahim Alaattin (Gövsa), Yeni Türk Lugatı (1930) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça kfr kökünden gelen kufr كفر z "nankörlük etme, nimeti inkâr etme, dini inançları reddetme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kafara كفران z "1. örtme, karartma, 2. nimeti inkâr etme" sözcüğünün masdarıdır.

Ek Bilgi

Arapça sözcüğün kafāra ͭ (örtme, gizleme, suçunu silme) fiiliyle ilişkisi belirsizdir. Bkz. kefaret Arapça kafr < Aramice/Süryanice kfārā (köy) sözcüğüyle alakalı olması güçlü olasılıktır. Karş. Latince paganus (1. köylü, 2. Hıristiyan olmayan kimse, kâfir). || Küfürbaz ("küfür oynatan"?) 20. yy"da muhtemelen kumarbaz sözcüğünden analoji yoluyla yapılmış anlamsız bir bileşiktir.

Kelime Telaffuzu

Küfür kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Küfür nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça masdar, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Küfür ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play