Kâfir

Ar kāfir كافر [#kfr fa.] tanrı tanımayan Ar kafara كفر 1. örttü, kararttı, 2. kendisine yapılan bir iyiliği inkâr etti, nimeti yalanladı  küfür

Tarihte En Eski Kaynak

kāfir [ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça kfr kökünden gelen kāfir كافر z "tanrı tanımayan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kafara كفر z "1. örttü, kararttı, 2. kendisine yapılan bir iyiliği inkâr etti, nimeti yalanladı" fiilinin failidir. Daha fazla bilgi için küfür maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Karş. Aramice/Süryanice #kpr (1. örtme, gizleme, 2. nimeti inkâr etme) > kafrān/kafrā (tanrı tanımayan, dinsiz). Aramca sözcüğün Aramice/Süryanice kafr/kfārā (köy) sözcüğünden türemiş olması ihtimal dahilindedir. Latince paganus (1. köylü, 2. tanrısız, dinsiz) sözcüğündeki anlam genişlemesi ile paralellik çarpıcıdır.

Kelime Telaffuzu

Kâfir kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kâfir nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça ism-i fail, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play