Jineko+

Fr gynéco+ İng gynaeco+ +kadın EYun gýnē/gynaíkē γύνη/γυναίκη kadın (<< HAvr *gʷnā- HAvr *gʷen- a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

jinekoloji [ c (1933) : Türk jinekoloji cemiyeti 8 teşrinisanide aylık içtimaını Prof. Dr. Kenan Tevfik Beyin reisliği altında aktetmiştir. ]
jinekolog [ c (1936) : Operatör-Jinekolog Dr. Cafer Tayyar, Paris Tıb Fakültesi sabık asistanı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca gynéco+ veya İngilizce sadece bileşiklerde görülen gynaeco+ "kadın" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca gýnē veya gynaíkē γύνη/γυναίκη z "kadın" sözcüğünden türetilmiştir. (NOT: Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷnā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *gʷen- kökünden türetilmiştir. )

Ek Bilgi

Yunanca sözcük gýnē ve gynaíkē olmak üzere iki biçime sahiptir; aynı ikilik Ermenice ve İrani dillerde de görülür. || Aynı HAvr kökten Farsça zan, Ermenice kin > gin կին, Soğdca kanig (kadın), İngilizce queen (kraliçe) < Eski İngilizce cwen (kadın).

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İngilizce , Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Jineko+ ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play