Jimnastik

Fr gymnastique beden eğitimi EYun gymnastikós γυμναστικός atletizm, beden eğitimi EYun gymnásion γυμνάσιον "çıplakhane", Eski Yunanda eğitim ve spor kurumu +ikos EYun gymnós γυμνός çıplak +ion

Tarihte En Eski Kaynak

jimnastik [ Basiretçi Ali Bey, İstanbul Mektupları (1870) ]
jimnazyum "[İng gymnasium] beden eğitimi salonu" [ m (1955) : Türkiyenin tek jimnazyumundaki buhar banyosunu, Fin hamamını ve ultra viole lâmbalarını görenler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca gymnastique "beden eğitimi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca gymnastikós γυμναστικός z "atletizm, beden eğitimi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca gymnásion γυμνάσιον z ""çıplakhane", Eski Yunanda eğitim ve spor kurumu" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca gymnós γυμνός z "çıplak" sözcüğünden +ion sonekiyle türetilmiştir.

Ek Bilgi

Eski Yunan"da gimnazyumda spor karşılaşmaları çıplak olarak yapıldığı için.

Kelime Telaffuzu

Jimnastik kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Jimnastik nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Jimnastik ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play