Jenital - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Jenital Kelime Kökeni

Fr génital üreme organına ait Lat genitalis a.a. Lat genus, genit- doğum, soy +alis HAvr *genə- doğurmak  genetik

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1938) : Doktor Popescu'nun jenital tüberküloz teşhisi hakkında ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca génital "üreme organına ait" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen genitalis sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince genus, genit- "doğum, soy" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *genə- "doğurmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için genetik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca sözcüğün ikinci anlamı eskiden sinema filminin bilet almadan da seyredilebilen tanıtıcı bölümü için kullanılmıştır. “Markasız ürün” anlamı çağdaş İngilizce kullanımdan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.