Jüri - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Jüri Kelime Kökeni

İng jury EFr jurée yemin, yeminli ifade Fr jurer yemin etmek << Lat iurare kanunu ilan etmek, yemin etmek Lat ius, iur- yasa << HAvr *yewes- yasa, töre, yasak

Tarihte En Eski Kaynak

[ Terakki (gazete) (1869) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce jury sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Fransızca jurée "yemin, yeminli ifade" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca jurer "yemin etmek" fiilinden türetilmiştir. Fransızca fiil Latince iurare "kanunu ilan etmek, yemin etmek" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince ius, iur- "yasa" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *yewes- "yasa, töre, yasak" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten İngilizce hook, Almanca haken (çengel).

Etiketler: İngilizce, Eski Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.