İzin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İzin Kelime Kökeni

Ar ˀiḏn إذن [#Aḏn msd.] kulak verme, bir dileği kabul etme Ar ˀaḏina أذن dinledi, kulak verdi Ar ˀuḏn اوذن kulak (Aram ˀednā אדנא a.a. Akad uznu a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Darir (çev.), Kıssa-i Yusuf (1377 yılından önce) : ger bize izn olurısa varalum, yimek içün çok bugda alalum ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça Aḏn kökünden gelen ˀiḏn إذن z "kulak verme, bir dileği kabul etme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˀaḏina أذن z "dinledi, kulak verdi" fiilinin masdarıdır. Bu sözcük Arapça ˀuḏn اوذن z "kulak" sözcüğü ile eş kökenlidir. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ˀednā אדנא z sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük Akatça aynı anlama gelen uznu sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

İzin kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, izin nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça iftiˁāl vezninde /z/den sonra /t/ > /d/ ötümlüleşmesi görülür.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.