İnsan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İnsan Kelime Kökeni

Ar insān إنسان [#Ans] kişi Ar ins إنس insanlık, tüm insanlar (Aram ˀināş/ˀanāşā אנשא a.a. İbr ˀenūş אנוש a.a. Akad nişu halk, kavim )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Dede Korkut Kitabı (1400 yılından önce) : Oğlanum, sen insansın, hayvanıla musahip olmagıl. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça Ans kökünden gelen insān إنسان z "kişi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ins إنس z "insanlık, tüm insanlar" sözcüğünden türetilmiştir. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ˀināş veya ˀanāşā אנשא z sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük İbranice aynı anlama gelen ˀenūş אנוש z sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük Akatça nişu "halk, kavim" sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

İnsan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, insan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça ismin Arapça #ˀns (iyi huylu ve yumuşak başlı olma, evcilleşme) = #ˀnş, Aramice/Süryanice #nş, Akatça enēşu (güçsüz olma, halsiz olma) fiil kökü ile anlam ilişkisi açık değildir.

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, İbranice, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.