İnisiye - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İnisiye Kelime Kökeni

Fr initié 1. başlatılmış, 2. bir sürece veya yola veya tarikate girmesi sağlanmış kimse Fr initier (özellikle bir yola veya yolculuğa) başlatmak, önayak olmak Lat initiare a.a. Lat initium başlangıç Lat in+1 itus/iter yol, gidiş Lat ire, it- gitmek, yol almak  iyon

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca initié "1. başlatılmış, 2. bir sürece veya yola veya tarikate girmesi sağlanmış kimse" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca initier "(özellikle bir yola veya yolculuğa) başlatmak, önayak olmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen initiare fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince initium "başlangıç" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince itus veya iter "yol, gidiş" sözcüğünden in+1 önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Latince ire, it- "gitmek, yol almak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için iyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçede inisyal /i/ ile yazımı İngilizce etkisi gösterir. /Enhibe ve enhibisyon yazımlarına tek tük rastlanmaktadır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.