İmkân - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İmkân Kelime Kökeni

Ar imkān إمكان [#mkn IV msd.] güç, potansiyel, olanak Ar imkān إمكان [IV msd.] imkân verme, mümkün olma  temkin

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça mkn kökünden gelen imkān إمكان z "güç, potansiyel, olanak" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça imkān إمكان z "imkân verme, mümkün olma" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarıdır. Daha fazla bilgi için temkin maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

İmkân kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, imkân nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Geç Latince alembicus, Fransızca alambique vb. (aynı anlamda) 13. yy dolayında Arapçadan alınmıştır. Batı kaynaklarının çoğu Arapça sözcüğü Yeni Yunanca ámbiks άμβιξ (bir tür kadeh) biçiminden türetir. Ancak Pierre Chantraine, Dictionnaire étymologique de la langue grecque I.73 Yunanca sözcüğün yabancı dilden alıntı ihtimali üzerinde durur.

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.