İllüzyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İllüzyon Kelime Kökeni

Fr illusion aldatıcı görüntü, hayal Lat illusio Lat illudere, illus- alay etmek, oyun oynamak, aldatmak +tion Lat in+1 ludere, lus- oynamak Lat ludus oyun

Tarihte En Eski Kaynak

[ Peyami Safa (1949) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca illusion "aldatıcı görüntü, hayal" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince illusio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince illudere, illus- "alay etmek, oyun oynamak, aldatmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince ludere, lus- "oynamak" fiilinden in+1 önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince ludus "oyun" biçiminden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

İllüzyon kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, illüzyon nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.