İksir - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İksir Kelime Kökeni

Ar iksīr إكسير damıtılarak elde edilen öz EYun eksaíresis εξαίρεσις (içinden) çıkarma, süzüp alma EYun eksairéō εξαιρέω (içinden) çıkarmak, süzüp almak +sis EYun ek+ ʰairéō ἃιρέω almak, kapmak, tutmak  katarsis

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça iksīr إكسير z "damıtılarak elde edilen öz" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca eksaíresis εξαίρεσις z "(içinden) çıkarma, süzüp alma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca eksairéō εξαιρέω z "(içinden) çıkarmak, süzüp almak" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca ʰairéō ἃιρέω z "almak, kapmak, tutmak" fiilinden ek+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için katarsis maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

İksir kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, iksir nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

"Bir işi istemeden veya tiksinerek yapma" anlamı Türkçede ağır basmıştır.

Etiketler: Arapça, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.