İhanet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İhanet Kelime Kökeni

Ar ihāna ͭ إهانة [#χwn IV msd.] aşağılama, hakaret etme, küçük düşürme Ar hawn/hawān هون/هوان küçük veya önemsiz olma, alçalma  ehven

Tarihte En Eski Kaynak

"aşağılama, hakaret" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
"1. tahkir ve istihfaf etme, 2. hıyanet etme" [ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça χwn kökünden gelen ihānat إهانة z "aşağılama, hakaret etme, küçük düşürme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça hawn veya hawān هون/هوان z "küçük veya önemsiz olma, alçalma" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarıdır. Daha fazla bilgi için ehven maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

İhanet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ihanet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Asıl anlamı aşağılama, hakaret etme iken 19. yy sonunda ortaya çıkan "hıyanet etme" anlamı, başka bir Arapça kökten türeyen hain/hıyanet sözcükleriyle bağ kurulduğunu düşündürür.

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.