İşkil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İşkil Kelime Kökeni

Ar işkāl/aşkāl إشكال/أشكال [çoğ.] karışık ve muğlak şeyler, müşkilat Ar şakl2 شكل [#şkl msd.] engel, belirsizlik, anlaşılmazlık, zorluk Ar şakala شكل ket vurdu

Tarihte En Eski Kaynak

işkil [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]
işkāl/işkil "şüphe, vesvese" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
işkillenmek "şüphelenmek" [ Hamit Zübeyr & İshak Refet, Anadilden Derlemeler (TTü) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça işkāl veya aşkāl إشكال/أشكال z "karışık ve muğlak şeyler, müşkilat" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şkl kökünden gelen şakl2 شكل z "engel, belirsizlik, anlaşılmazlık, zorluk" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Arapça şakala شكل z "ket vurdu" fiilinin masdarıdır.

Kelime Telaffuzu

İşkil kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, işkil nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcük biçim bakımından #şkl kökünün ifˁāl masdarı ise de çoğul ad olarak kullanılır. ● İ. Z. Eyüboğlu'nun sözcüğü Karadeniz Rumcası'ndan türetme çabası orijinaldir.

Etiketler: Arapça, çoğul/çokluk hali, Türeme, Arapça, Arapça masdar, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.