Huzur - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Huzur Kelime Kökeni

Ar ḥuḍūr حضور [#ḥḍr msd.] 1. hazır olma, mevcut olma, şimdi ve burada olma, 2. yerleşik olarak yaşama, göçebe olmama, 3. rahat, asayiş Ar ḥaḍara حضر hazır idi, mecliste bulundu

Tarihte En Eski Kaynak

[ Darir (çev.), Kıssa-i Yusuf (1377 yılından önce) : didi iy cān ne buyurursın buyur, cānum üzre hükm kıl iy hōş-huzūr ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥḍr kökünden gelen ḥuḍūr حضور z "1. hazır olma, mevcut olma, şimdi ve burada olma, 2. yerleşik olarak yaşama, göçebe olmama, 3. rahat, asayiş" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥaḍara حضر z "hazır idi, mecliste bulundu" fiilinin masdarıdır.

Kelime Telaffuzu

Huzur kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, huzur nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

“Yüce bir varlık karşısında duyulan korku ile karışık saygı” anlamı (İngilizce awe karşılığı) Türkçeye özgü olup 20. yy ikinci yarısında türemiştir.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.