Humma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Humma Kelime Kökeni

Ar ḥummāˀ حمّاء [#ḥmm] 1. genel anlamda ateş, 2. hastalık ateşi Ar ḥamma حمّ ısındı, sıcak oldu (Aram #χmm חממ a.a. Akad emēmu a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Darir (çev.), Kıssa-i Yusuf (1377 yılından önce) : yūsuf eydür habs içinde hümmāyem, tā ki ben togrulugum bildürmeyem ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥmm kökünden gelen ḥummāˀ حمّاء z "1. genel anlamda ateş, 2. hastalık ateşi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥamma حمّ z "ısındı, sıcak oldu" fiilinden türetilmiştir. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen #χmm חממ z kökü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice kök Akatça aynı anlama gelen emēmu sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Humma kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, humma nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.